BALÍTE SI TURISTICKÝ BATOH SPRÁVNE?

Čoskoro naplno rozbehneme sezónu jarnej turistiky, je teda najvyšší čas pripomenúť si zásady správneho balenia turistického ruksaku


Možno si pamätáte na to, ako ste sa chystali na svoju prvú túru a tiež ruksak, ktorý ste zabalili naj(ne)šikovnejšie ako ste v tom čase vedeli. Chyby pri balení sa vám neskôr vrátia najmä v situáciách, kedy niečo v batohu nedokážete nájsť a v horšom prípade v podobe komplikácii s bolestivým chrbtom. Ak ste sa z vlastných chýb ešte dostatočne nepoučili, pripravili sme pre vás prehľad, ktorý vám pri najbližšom balení určite pomôže. Pozrite sa s nami na to, ako správne zorganizovať veci v ruksaku, pretože dobre zbalený ruksak je jedným z prvých predpokladov kvalitného zážitku.

Clipboard01

Zoznamom voči neduhom

Ešte predtým, než začneme riešiť ťažisko a z neho vyplývajúce celkové pohodlie pri nosení ruksaku, musíme presne vedieť, čo všetko si chceme do batohu nabaliť. Proti neduhom zvaným „zabúdanie“ a „balenie zbytočností“ odporúčame využiť jednoduchý nástroj, a to zoznam vecí, ktoré si so sebou chcete vziať. Tí skúsenejší môžu spísanie zoznamu preskočiť a všetky veci si v deň balenia vyskladať na jedno miesto, aby o nich mali prehľad. Z tohto celku si neskôr vyberiete kúsok po kúsku podľa správnej postupnosti, až kým nebude všetko zbalené v batohu.

Prejdime k samotnému baleniu

Základným pravidlom, na ktoré je pri balení potrebné myslieť, je umiestnenie ťažiska v hornej polovici chrbta. Ak sa vám to nepodarí dodržať, počas turistiky sa budete prirodzene snažiť vykompenzovať váhu predkláňaním, čo si najviac odnesie váš chrbát.

Do spodnej časti/komory ruksaku patria osobné veci, ktoré počas dňa nebudete potrebovať, ako je spacák, náhradná bielizeň alebo skladná nafukovacia karimatka. Karimatku je dobré umiestniť bližšie k chrbtovej časti a oblečenie (ideálne zabalené v nepremokavom vaku) na vonkajšiu stranu. Vakov na oblečenie, ponožky či spodnú bielizeň môžete mať viac, pomôžu vám k lepšej organizovanosti oblečenia.

Vyplnením spodnej časti ľahšími osobnými vecami prechádzame k ťažisku. Pre dodržanie rovnováhy a komfortu umiestňujeme najťažšie veci v horných dvoch štvrtinách batohu, čo najbližšie k chrbtu. O záťaž sa postarajú najmä fľaše s vodou, jedlo a potreby na varenie, spanie (stan a príslušenstvo k nemu) či elektronika, bez ktorej sa nezaobídete. Z elektroniky obzvlášť odporúčame nezabúdať na powerbanku.

Do hornej časti batohu ukladáme ľahšie veci ako napríklad oblečenie, ktoré potrebujeme mať po ruke pri zmene počasia či na zahriatie počas odpočinku. Na vrchu batohu sme zvyknutí mať kapsu ideálnu na uschovanie osobných vecí, ako je peňaženka, mobil či kľúče. Využiť ju môžete aj na základnú hygienu a čelovku. Po ruke majte vždy aj potreby prvej pomoci. Rýchly prístup k nim môže v extrémnom prípade zachrániť život nielen vám, ale aj vašim blízkym.

Clipboard02

Z vonkajšej strany batohu je dnes štandardom mať kompresné popruhy, vďaka ktorým si viete batoh stiahnuť, aby vám „necestoval po chrbte“ alebo naň pripevniť penovú karimatku. Tá je ľahká, nijako neovplyvní vaše ťažisko a zároveň ju budete mať po ruke v prípade pauzy, kde si na ňu budete môcť viacerí posadať.

Clipboard03

Pripájame aj 8 užitočných rád, ktoré ocení najmä váš chrbát:

  • Pred túrou si premyslite, čo budete v daný deň jesť, aby ste to umiestnili do hornej časti.
  • Pri balení stanu je dobré rozdeliť ho na tyčky, tropiko a spálňu, vďaka čomu dokážete lepšie využiť priestor.
  • Ak balíte vodu do fliaš, myslite na to, že z nej bude postupne ubúdať, čím sa bude meniť aj ťažisko. To platí obzvlášť pre tých, ktorí nosia fľaše v bočných vreckách, jedna prázdna a druhá plná môže narobiť v stabilite neplechu. 
  • Prázdne miesta v batohu môžete vyplniť spacákom vybraným z obalu. Vyplniť ním odporúčame chrbtovú oblasť, aby vás v nej nič netlačilo. Zároveň je však pravdou aj to, že spacák v dobrom kompresnom obale zaberie omnoho menej miesta, než vybalený.
  • Dôležité veci je dobré zabaliť do vodeodolných obalov.
  • Nezabudnite ani na vrecko, do ktorého budete zbierať odpad. Pretože čím ďalej idete, tým sa vám síce zmenšuje objem jedla, avšak zväčšuje objem odpadkov.
  • Odborníci tvrdia, že by ste na chrbte nemali nosiť viac ako 25 - 40 % svojej váhy, pri balení buďte teda stručný a efektívny.
  • Ak si zvonka na batoh upevňujete príslušenstvo ako sú protišmykové návleky alebo mačky, dbajte na zvýšenú pozornosť pri ich uchytení, aby vám ich ostré hrany batoh nepoškodili.

Každý z nás má síce zaužívaný svoj systém balenia, avšak fyzikálne zákony nedokáže ovplyvniť nikto. Pri najbližšom balení si teda spomeňte na naše slová a skúste sa držať základných pravidiel ťažiska. Sme si istí, že bude časom vaša turistika zas o niečo príjemnejšia.