SKWAMA VZ SOLUTION

Z vonkajšej strany sú si veľmi podobné. Obe sú zahnuté, obe používajú zapínanie na suchý zips a každá topánka je vybavená 3,5 mm Vibram XS Grip 2. Sú tu však malé, jemné rozdiely, ktoré umožňujú týmto topánkam vynikať na účely, na ktoré boli navrhnuté.


SKWAMA VZ SOLUTION

Z vonkajšej strany sú si veľmi podobné. Obe sú zahnuté, obe používajú zapínanie na suchý zips a každá topánka je vybavená 3,5 mm Vibram XS Grip 2. Sú tu však malé, jemné rozdiely, ktoré umožňujú týmto topánkam vynikať na účely, na ktoré boli navrhnuté.

Slovami výrobcu La Sportiva, Solution je navrhnutá ako odpoveď na problémy moderného boulderingu. Každá vlastnosť lezečky Solution je navrhnutá tak, aby sa umožnila prispôsobiť nuansám moderného boulderingu a umožnila lezcovi vyniknúť v tejto rôznorodej disciplíne.

Samozrejme, všetci vidíme, že mnoho lezcov používa tieto lezečky na oveľa viac, než len na bouldering. 

Skwama, na druhej strane, je navrhnutá s predpokladaným využitím lezenia na položených platniach. Namiesto toho, aby boli vyrobené s cieľom zažiariť v jedinej disciplíne, všetky vlastnosti Skwamy majú za cieľ urobiť túto topánku schopnou prispôsobiť sa požiadavkám lezenia na platniach aj v previsoch.
V skutočnosti sú Solution aj Skwama postavené na úplne rovnakom kopyte (PD75), takže zdieľajú rovnaký  tvar, šírku a objem. Obidve tiež využívajú technológiu P3 od La Sportiva, aktívny systém kontroly, ktorý vytvára napätie a pomáha udržať klenutý tvar topánky, tiež používajú 3,5 mm podrážku Vibram XS Grip 2. Ide o najpokročilejšiu zmes Vibram, ktorá je navrhnutá tak, aby vynikala v technickom teréne a zároveň ponúkala vynikajúcu priľnavosť a odolnosť.


Aj keď existuje veľa podobností medzi týmito lezečkami, sú to práve jemné rozdiely, ktoré v konečnom dôsledku ovplyvňujú ich dizajn a vlastnosti.

5(5)

PODRÁŽKY A MEDZIPODOŠVA

Existuje však jeden zrejmý rozdiel, a to sú podrážky. Jedinečný výrez na gume v prednej časti chodidla lezečky Skwama umožňuje, aby zostala flexibilná, čo umožňuje topánke získať, čo najväčší kontakt povrchu s plochami rôznych uhlov.

Spodok topánky (medzipodošva) je časť, kde sa tieto dva modely najviac líšia. Medzipodošvu možno nevidíte, no určite ju cítite. Dáva topánke jej tuhosť.

Solution: LaspoFlex s hrúbkou 1,1 mm v metatarzálnej časti predkolenia. To umožňuje, aby prsty zostali prispôsobivé, no zároveň poskytovali oporu chodidlu pri prudkom pohybe na malých stupoch.

Skwama používa 0,8 mm LaspoFlex v plnej dĺžke. Tým, že je o 0,3 mm tenší, ponúka extra citlivosť a tuhosť.  Tvorí  medzipodošvu po celej dĺžke a ponúka výraznú dodatočnú podporu pod chodidlom.

3(8)

SYSTÉM ZAPÍNANIA

Solution aj Skwama používajú uzatváracie systémy na suchý zips. 

Solution potrebuje zapínanie, ktoré umožňuje ľahké obúvanie a vyzúvanie. Využíva to, čo La Sportiva nazvala „systém zámkových postrojov“. Umožňujú veľkú mieru nastaviteľnosti, ktorú nezískate s jednoduchým alebo dvojitým uzáverom na suchý zips.

Skwama používa zapínanie na suchý zips. Aj keď neponúka rovnakú úroveň prispôsobiteľnosti, je skombinovaný s elastickým jazykom, ktorý funguje ako pevná papuča, ktorá obopína vašu prednú časť chodidla.

1(12)

PÄTY

Päty sú na oboch modeloch odpružené, kvôli nárazu no inak sú výrazne odlišné.  Solution má tvrdšiu 3D tvarovanú pätu, pozoruhodne všestrannú a umožňuje vám nalepiť „pätičku“ všetkých uhlov a veľkostí, bojujete však s nedostatkom citlivosti. 

Pretože Skwama je mäkkšia topánka, je prirodzené, že má aj mäkkú pätu. Mäkké päty, bez ohľadu na značku, majú bežný problém, že sa pri prudkom potiahnutí krčia a vyzúvajú. „S Heel“ je šikovná technológia, ktorá pri Skwame rieši tento problém. Pevný gumený prúžok na boku päty zabraňuje krčeniu päty pri zaťažení. 

KTORÁ OBUV JE PRE VÁS TÁ PRAVÁ?

Ako pri každej lezeckej obuvi, závisí výlučne od toho, ktorá vám najlepšie sedí a ktorá je najvhodnejšia pre daný podklad a výkonnosť lezenia, v ktorej sa pohybujete.

Ak plánujete stáť na malých, technických lištách, pätičkovať na malých okrajoch a máte radi solídny pevný dizajn päty, Solution môže byť pre vás tou správnou lezečkou.

Ak hľadáte citlivú lezčku, ktorá sa môže prilepiť na veľké plochy na stenách s málo stupami, potom je Skwama skvelou voľbou. Práve vďaka týmto vlastnostiam sa Skwama stala populárnou voľbou výkonnostných lezcov hlavne na skalách.

Nech sa už rozhodnete pre ktorúkoľvek obuv, jedno je isté. Skwama aj Solution sú prvotriedne lezecké topánky, určite neostanete sklamaní. Vo výbere Vám radi poradíme, no keď ste sa už rozhodli môžete si ich zakúpiť aj priamo cez náš eshop.

Bez-názvu-5