6 RÁD AKO SA PRIPRAVIŤ NA JARNÚ TURISTIKU

Akonáhle sa objavia prvé jarné lúče, cítime túžbu oddať sa našim milovaným horám. Sú divoké, krásne a nevyspytateľné. Jarné počasie však zvykne byť zradné, a to najmä pri balení, kedy nás láka k strohému zbaleniu základných vecí.


Predpoveď počasia na dnes je predsa ukážková, tak na čo ešte čakať? Zbaliť sa na turistiku predsa nie je žiadna veda, pokiaľ pôjde všetko podľa plánov. Ste si však istí, že pôjde?

Máme pre vás zopár základných pravidiel a odporúčaní, na ktoré by ste v procese prípravy na jarnú turistiku nemali zabúdať. Nevyspytateľnosť počasia v horách na celom Slovensku netreba podceňovať, nechystáte sa predsa do lesa za domom. Každé pohorie má svoje špecifické výkyvy a pri spoznávaní kraju, o ktorom veľa neviete, je dobré byť pripravený ideálne na všetko.

1.VYBERAJTE SI TURISTICKÚ TRASU PODĽA SVOJEJ KONDÍCIE

Začnite s kratšou vzdialenosťou, o ktorej viete, že ju zvládnete.

001 JT1

Náročnosť trasy je ťažké odhadnúť, najmä ak ste v danej oblasti prvýkrát. Naplánujte si trasu tak, aby ste mali časovú rezervu. Vyrazte skoro ráno: keď všetko zvládnete ľavou zadnou, môžete sa kochať výhľadom o čosi dlhšie.

2.NAŠTUDUJTE SI TURISTICKÚ MAPU OBLASTI, KAM MIERITE

Pozrite sa, po akej farbe chodníka sa vydáte a či budete musieť s ohľadom na svoj cieľ meniť farbu turistickej značky.

002003

Smerovníky nám povedia kam smeruje daná farba značky. Nepovedia nám však, kde z nej treba zísť, aby sme sa dostali do cieľa, ktorý sme sa rozhodli navštíviť. Mapa nie je prežitok, je skvelá na orientáciu v oblasti aj v tom, ako a kde zmeniť farbu značeného chodníka. Pri prechádzaní trasou ju môžete využiť na štúdium štítov, kopcov a plies. Nezabúdajte, že v horách často signál nechytíte a ak vám papierová mapa nič nehovorí, túru si plánovať môžete aj online, a to na stránke hiking.dennikn.sk. Stiahnite offline aplikáciu, akou je napríklad mapy.cz alebo Hiking Slovakia- Tourist map a ostaňte v obraze.

3.SKONTROLUJTE SI PREDPOVEĎ POČASIA

V horách sa počasie dokáže zmeniť veľmi rýchlo, predpoveď je najpresnejšia deň pred plánovaným výletom.

001002(1)

Pozrite si dôkladne predpoveď počasia a výstrahy na deň pred plánovaným výletom a aj na deň po výlete, môžete sa dozvedieť, že pôjdete po mokrých alebo zavodnených chodníkoch, ktoré si vyžadujú inú obuv. Predpovedané prehánky či zmena počasia ohlásená na deň po vašom výlete môže prísť už skôr.  Skontrolujte si počasie ešte ráno pred odchodom, aby ste sa vyhli nebezpečným prekvapeniam najmä vo vysokých polohách, kde sa nedá len tak ľahko skryť a počasie je tam veľmi vrtkavé.

Dôležité odkazy: www.hzs.sk , www.shmu.sk , www.meteoblue.com

4.ZBAĽTE TO SPRÁVNE VYBAVENIE

Kvalitná obuv a oblečenie spolu dokážu zabezpečiť pohodu aj pri zlom počasí. Nezabúdajte mať stále pri sebe aj čelovku a zápalky

003(2)

Neexistuje zlé počasie, len zle oblečený a vybavený turista. Stará známa veta, ktorá je však naozaj pravdivá. Keď sa už vydáte spoznávať našu krásnu a jedinečnú prírodu, ktorú mimochodom prirovnávajú aj k Novému Zélandu, je potrebné mať to správne vybavenie. Nepremokavá tenká vetrovka, ľahké páperové či syntetické bundičky, ktoré spolu nevážia skoro nič a v batohu vám stále ostane dostatok miesta, vás dokážu udržať v suchu a v teple aj v období, kedy by ste nečakali, že budete mrznúť. Zostup môže trvať dlhšie alebo sa rozhodnete opiecť si podvečer slaninku, vtedy si určite poďakujete za to, že máte v batohu stále hodenú čelovku a zapaľovač či zápalky.

5.ZBAĽTE SA ROZUMNE, PRETOŽE FUNKČNÉ OBLEČENIE MÁ VÝZNAM

Pri balení do batohu neberte zbytočne veľa vecí, ušetríte tým cennú energiu. Mať komfortné oblečenie je kľúčové, ak si chcete turistiku užiť naplno. Syntetické materiály vás udržia v suchu, a to najmä počas aktívnych a horúcich dní.

004

Flanelky, ťažké vibramky, batoh, ktorý nosil ešte pradedo alebo len lacná alternatíva, ktorá je od komfortného a ľahkého vybavenia vzdialená na míľu ďaleko. Ak už máte skúsenosti s obliekaním na túry, určite nebudete protestovať, keď povieme, že polovicu vecí, ktoré ste so sebou nosili tam už nemáte. Kvalitné kúsky oblečenia a výbavy vám vedia vyčariť úsmev na tvári, najmä keď zvládnete túru v rekordnom čase a neleje sa z vás ako z potoka. Technológie postúpili a ultralight oblečenie nahrádza klasické, funkčné, bavlnené. Naučte sa vrstviť a správne kombinovať materiály, na celoročnú športovú aktivitu vám tak bude stačiť zopár dobre vybraných kúskov.

6.VYBERTE SI SPRÁVNE TOPÁNKY

Otlaky vedia pekne pokaziť pohodu pri výstupe v priebehu pol hodiny. Kvalitná a správne vybraná obuv turistickou ponožkou z vlny alebo syntetických materiálov dokáže takýmto veciam predísť.

005

Hrubá ponožka dokáže dobre tlmiť nárazy, ale vaše nohy pred malou alebo príliš veľkou či tvrdou topánkou nezachráni. Nechajte si poradiť od skúsených turistov, ktorých nájdete v našej predajni. Zbierajú nielen vlastné skúsenosti, ale aj skúsenosti zákazníkov. Na obuv, ktorú vezmete do hôr sa musíte vedieť spoľahnúť. Každé dobrodružstvo si navyše vyžaduje iný typ obuvi, tzv. univerzálky budú stále v niečom zaostávať: príliš ťažké a teplé v lete, zbytočne tvrdé, príliš mäkké či nestabilné.

Veríme, že tieto informácie, ktoré sme pre vás zosumarizovali, zužitkujete pri príprave na vaše prvé jarné výpravy a užijete si ich tak bez komplikácií so slnečnými lúčmi odrážajúcimi sa na tvári.

Ďakujeme