Zvoľte si vhodnú obuv na jarné aktivity v prírode


22.3.2021

Topánky sú základ. Ak sa vyberiete na výlet v nepohodlných topánkach, po pár hodinách chôdze je celá nálada fuč - bolestivé otlaky vám ju zaručene pokazia.


Kvalitná obuv však nemusí byť len funkčná. Môže aj vyzerať veľmi štýlovo. Pri výbere by ste sa však mali zamerať na to, aké aktivity v prírode sa chystáte robiť.

Tenisky na beh, obuv na turistiku v prírode či bežné tenisky na prechádzky - každý typ obuvi má rozličné vlastnosti. Sú prispôsobené, aby vám poskytli čo najpohodlnejšiu chôdzu. Navyše vás ochránia pred zraneniami tým, že tlmia nárazy, spôsobené náročnejším terénom, alebo aktívnym behom.

Obuv na ľahkú turistiku a rekreačné prechádzky


Obuv na ľahkú turistiku a rekreačné prechádzky

Najpopulárnejšie turistické atrakcie a výhľady na Slovensku sú dostupné po upravených chodníkoch, aby si ich mohlo pozrieť čo najviac ľudí. Máme tiež krásne mestá a hrady, na ktoré, aby ste ich videli, nepotrebujete špeciálnu turistickú obuv.

Ak sa nechystáte do náročného terénu, pokojne sa zamerajte na štýlové dámske tenisky. Iste medzi nimi nájdete také, ktoré budú nie len dobre vyzerať, ale budú dostatočne pevné a pohodlné. A môžete v nich chodiť celý deň, kamkoľvek.

 

Obuv na ľahkú turistiku a rekreačné prechádzky


Obuv na behanie v prírode

Kvalitné tenisky na beh vás podporia a zabránia vzniku kŕčov a iných nepríjemností. Vyrábajú sa tak, aby sa prispôsobili chodidlu, ale aj rôznym povrchom, od asfaltu, cez piesok, až po kombináciu skál a hliny v na lesných chodníkoch.

Tenisky na beh si vyberajte podľa typu vášho chodidla, resp. podľa výšky vašej klenby. Na trhu s dostupné tenisky pre vysokú klenbu nohy, pre normálnu aj nízku klenbu či ploché nohy. Ak sa vaše chodidlo pri chôdzi prehýba smerom dovnútra, budete potrebovať pevnejšie tenisky, ktoré mu poskytnú oporu.

A vzhľadom na to, že sa chystáte behať do prírody, vyberajte si obuv, vhodnú do členitého terénu, teda na trailový beh. Je zvyčajne o niečo ťažšia, ako bežecká obuv, vhodná do mesta. Predstavuje akýsi medzistupeň medzi bežeckými a turistickými topánkami. Zabezpečujú stabilitu, majú protišmykové vlastnosti a sú z priedušného materiálu

Náročnejšia turistika

Obuv na behanie v prírode

Tlmenie nárazov, rozloženie váhy do celej plochy chodidla, husté šnurovanie. To všetko sú vlastnosti, ktoré oceníte na jarných výletoch do hôr. Šmykľavé skaly, skalnaté chodníky a zradný terén si vyžadujú úplne inú obuv, ako prechádzky do mesta.

Do tvrdšieho terénu budete potrebovať tvrdšie podrážky. Dobrá turistická obuv by mala mať pevnú konštrukciu, ktorá dodáva stabilitu každému kroku. Také je konštrukcia tzv. prístupových topánok, ktoré majú nízky strih, no vďaka tvaru a materiálu podrážky a hustému šnurovaniu sú v nich nohy dokonale stabilné a chránené aj proti vyvrtnutiu členka v ťažkom teréne.

Vrchný materiál turistickej obuvi by mal byť flexibilný a tiež nepremokavý - jarné počasie je nevyspytateľné, čo v horách platí dvojnásobne. So stúpajúcimi teplotami tiež oceníte priedušnosť vrchného materiálu.

Výlety do prírody si užijete len s kvalitnými topánkami. Našťastie, aj funkčná obuv sa dnes vyrába v štýlových dizajnoch a krásnych farbách. Stačí si len vybrať.

Zdroje obrázkov: erikafashion.sk., freepik.com