Obleč si lano alebo recyklácia horolezeckých lán


6.5.2021

Daj lezeckým lanám nový život. Výsledok: 1’000 tričiek vyrobených z recyklovaného materiálu z lán.


MAMMUT a klimatická mimovládna organizácia Protect Our Winters Switzerland (POW) úspešne dokončila spoločný pilotný projekt «Close the Loop». Spoločne dali lezeckým lanám nový život. Výsledok: 1’000 tričiek vyrobených z recyklovaného materiálu z lán.

Cieľom firmy MAMMUT je znížiť uhlíkovú stopu pri procese výroby športového oblečenia. Zaviazali sa k 30% zníženiu emisií CO2 do roku 2030 a do roku 2050 chcú byť uhlíkovo neutrálny. Málokto však vedel že produkcia horolezeckých lán spôsobuje najvyššie emisie CO2 a v roku 2018 predstavovala takmer 14 percent našej stopy CO2.

Projekt «Close the Loop»

Životnosť používaných lán je cca 5 rokov a potom sa vyhodia. Projekt „Uzavrieť slučku“ má za cieľ opätovne využiť polyamid, z ktorého sa laná vyrábajú, znovu a znovu dookola. Horolezci tak môžu už od 9. júna 2020 nosiť a posielať svoje laná na vyše 50 odberných miest zatiaľ iba vo Švajčiarsku.

Za tri mesiace sa vyzbieralo 748 kg lán, ktoré následne Slovinská firma AQUAFIL spracovala do syntetických vlákien tzv. ECONYL®. Materiál má rovnaké vlastnosti ako klasické nylonové vlákno.

Dizajnéri a vôbec celá výroba neotáľala a my už mám na svete aj prvé tričká z recyklovaných lán. Počas výroby ušetrili 67% emisií CO2 v porovnaní s tradičnou výrobou. Celý proces uzavrela spoločnosť UTENOS TRIKOTAŽAS v Litve, ktorá tieto tričká vyrobila.

T-shirt made from ECONYL® regenerated nylon

Vo Švajčiarsku tričká vylepšili pomocou technológie HeiQ Pure, ktorá zabraňuje hromadeniu zápachu. Vďaka svojej 3D štruktúre schne rýchlo a strih je veľmi pohodlný.

Uzavreli tak nie len recykláciu materiálu ale vytvorili aj samostatný európsky dodávateľský reťazec.

Časť výťažku z predaja tričiek bude venovaná POW Švajčiarsko.

MYCLIMATE overuje environmentálny dopad programu «Close the Loop»

Nezisková nadácia Myclimate vykonala komplexné hodnotenie životného cyklu s cieľom zistiť, či a ako sa znižujú emisie CO2 v rámci projektu «Close the Loop». Hodnotila celý výrobný proces; zo zberného miesta lán vo Švajčiarsku, ich prepravy do európskeho skladu a nakoniec do rúk konečného spotrebiteľa.

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=AMtf5x9viXU&feature=emb_title