MAMMUT-História značky


12.4.2022

Švajčiarska firma Mammut Sports Group AG je na medzinárodnej scéne jednou z najznámejších firiem v outdoorovom svete. Základný kameň tohto úspechu bol položený pred 160 rokmi mladým výrobcom lán z Lenzburgu.


 
Ručná výroba lán v rokoch 1862-1939
V roku 1862 založil Kaspar Tanner v meste Dinktinton pri Lenzburgu malú manufaktúru na výrobu lán. Novou záklaňou na viac, ako 100 rokov sa stalo nakoniec samotné mesto Lenzburg, kde presťahoval svoju výrobu v roku 1878 (až do presťahovania firmy do Seonu v roku 1992). O zvýšenie produkcie sa postaral mladý 22 ročný Oscar, ktorý prebral firmu v roku 1897.
Prvá výroba pre športové potreby v 40. rokoch
Pred 2. svetovou vojnou bola výroba lán stále sezóna záležitosť. Taktiež materiály neboli veľmi vhodné na športové účely. Zmenilo sa to až počas vojny kedy rozšírili svoj sortiment materiálov o Jutu, Manilu a Sisal. Tieto laná už našli svoje uplatnenie, a to hlavne v armáde pre poľovníkov, ale aj medzi horolezcami na skalách či alpských túrach. Prvé horolezecké a jachtárske laná zo syntetických vlákien sa objavili až po vojne, a to už bol celý obor na prudkom vzostupe. Prichádzali nové technológie no aj napriek tomu tvorila v 40. rokoch ručná výroba 1/5 produkcie. Rodinný podnik sa rozrástol v roku 1944 o ďalších 53 zamestnancov.
Modernizácia výroby v roku 1952 priniesla firme Seilerwarenfabrik AG investície a ďalšie sťahovanie do modernejších a väčších priestorov.
O 10 rokov neskôr oslávila firma 100 rokov od svojho založenia. Od roku 1936 vzrástol jej obrat 30 násobne. V 60. rokoch sa spojením niekoľkých firiem, ako boli Bindfadenfabrik Ernst, Schweizerische Leinenindustrie AG a ďalší, vytvorilo malé impérium, ktoré až do konca tohto desaťročia ostalo tajomstvom. V roku 1973 vystúpili firmy prvý krát pod spoločným názvom Arova Managment Services AG a Seilerwarenfabrik AG sa premenovali na Arova Lenzburg AG. V tom istom roku prebrala firma výrobcu úväzov, firmu Walter Schwarzenbach AG s modernou výrobou popruhov ako druhý výrobný pilier.
Uvedenie nových a inovatívnych produktov na trh, rok 1976
V roku 1971 zosilnel vývoj produktov pre voľný čas a v roku 1973 bolo vytvorené nové oddelenie „Sport & Freizeit“, ktoré sa zaoberalo nielen lanami, ale aj spacákmi, stanmi a oblečením, všetko pre športové účely. Mammut prezentuje v 70. rokoch radu nových produktov, ktoré sa stali revolučné. V roku 1976 to bolo prvé lano Duodess (lano pletené od ½ iným dizajnom, kde bola presne určená polovica) O dva roky neskôr prichádza prvá bunda a nohavice (Altitude) z absolútne nového materiálu GORE-TEX.
 
1977: Expandovanie športového odvetvia a posilnenie pozície
V tomto období robí Arova-Lenzburg AG najlepšie a najznámejšie lana na trhu, a to aj pre taký trh, ako je Amerika, Japonsko a Anglicko. Predávajú produkty, ktoré nepochádzajú len z vlastnej výroby, napríklad batohy, mačky, karabíny alebo cepíny vyrobené firmami, ako sú Millet, Petzl, Charlot Moser a Salewa.
 
1981: Začiatky výroby produktov pod značkou Mammut
Nové výrobné postupy, inovatívny vývoj a produkty jedinečnej kvality aj to boli dôvody, ktoré firme Arova-Lenzburg AG spravili meno na medzinárodnej lezeckej scéne. Horolezci začali vyhľadávať produkty spod tejto značky, aby ich mohli využívať na svojich extrémnych akciách v horách. V tom období padlo rozhodnutie zamerať sa viac na vlastnú značku a oddeliť sa od doterajších dodávateľov materiálov. V roku 1981 prezentuje firma prvý krát svoju vlastnú „Mammut kolekciu“ vrátane oblečenia a spacákov. V roku 1984 sa rozšírila o turistické bundy, lezecké nohavice a fleece bundy. V polovici 80. rokov vyvíja Mammut spoločne so švajčiarskymi špecialistami Schoeller, materiál, ktorý dnes naberá druhý dych.
 
Rok 1982: Prevzatie firmou Conzzeta Holding AG
V polovičke 70. rokov sa firma integrovala do švajčiarskej skupiny Zürcher Ziegeleien (ZZ) Zürich (dnes Conzzeta Holding) , čo jej zabezpečilo miesto v silnej finančnej skupine, ktorá je dnes 100% vlastníkom Mammut Sports Group AG.
Meno Mammut sa objavilo v roku 1955, ako názov športového lana Mammut-Everest a v roku 1984 došlo k premenovaniu Arova Lenzburg AG na Arova-Mammut AG. Nazov produktu sa tak preniesol na názov firmy.
 
V roku 1989 založili dcérsku spoločnosť na juhu Nemecka v meste Mammingen.
Vďaka svojej vedúcej pozície na trhu prevzal Mammut špecialistu na výrobu batohov, švajčiarsku firmu Fürst AG Wädenswil a položil tak základy pre Mammut kolekciu batohov, ktorá je dnes jedným z pilierov predaja.
Začiatok výstavby v Seone, rok 1990
V tomto roku začala výstavba nového závodu a sidla firmy v Seone pod Zurichom. Dokončená bola v roku 1992 a zaberala rozlohu 21 000 m2. V komplexe sa nachádzala moderná administratívna budova, plne automatizovaný regálový sklad, špedičná budova a dve výrobné budovy. V týchto priestoroch pracovalo 200 ľudí.
 
1990: Mammut Extreme series
V roku 1990 uviedol Mammut na trh po prvý krát svoju kolekciu „Mammut Extreme“, ktorá sa vďaka jedinečnému spracovaniu materiálov a farebnou kombináciou (modrá-oranžová) zaslúžila o ďalší nárast záujmu o značku.
Ako špecialista na horolezectvo a športové lezenie Als Spezialist im Alpinizmus und Klettersport uvádza Mammut v roku 1997 prvú Outdoor a v roku 1999 lyžiarskú kolekciu, ktorá je až do dnes významným činiteľom celkového obratu. V tomto roku došlo k oddeleniu výrobnej časti Mammut AG pod názvom Mammut tech AG. Mammut AG, avšak aj naďalej zostáva v súkromnom vlastníctve.
Výzanmným krokom bolo prevzatie Outdoorového špecialistu Climb High v USA (Vermont-Shelbourne), ktorým si upevnil pozíciu v severoamerickom trhu. Firma bola založená v roku 1972 rakúskym horolezcom Helmutom Lenesom a rýchlo sa rozvinula do jednej z najväčších distribútorov outdoorového vybavenia európskych firiem na severoamerickom kontinente.
V roku 2001 prevzal Mammut nórskeho špecialistu na spacáky, firmu Ajungilak. Bola založená v roku 1855 a firma na výrobu diek a od roku 1997 sa zamerala výhradne na výrobu pre outdoor.
 
2002: Otvorenie EU-skladu v južnom Nemecku.
Pre rýchlejšiu a jednoduchšiu distribúciu sú od tejto doby všetci členovia EU zásobovaní z tohto skladu.
V rámci ďalšej expanzie berie Mammut v roku 2003 pod svoje krídla jedného z najznámejších výrobcov voskov a ošetrovacích prostriedkov, švajčiarsku firmu TOKO, ktorá je už od roku 1993 vo vlastníctve Conzzeta Holding. V tom istom roku preberá výrobu renomovanej značky Raichle, ktorá sa týmto opäť presúva do Švajčiarska z pôvodného sídla v Rakúsku, kde ju kúpil a presťahoval v roku 1995 Kneissl und Friends. Súčasne sa týmto krokom premenovala celá firma z Mammut AG na Mammut Sports Group AG. Stratégia značky je založená na podnikaní 4 silných výrobcov, ako je Mammut, Ajungilak, Raichle a Toko.
 
Mammut Sports Group súčasnosť
Dnes má Mammut 70% obratu zo zahraničia a ten sa za posledných 10 rokov zvýšil z 30 na 125 miliónov CHF. 50% obratu tvorí oblečenie. Obrat z predaja lán, ako vždy hraje nezanedbateľnú rolu spolu s francúzskou konkurenciou stojí na špičke svojho oboru. Veľký podiel produktov pochádza zo zahraničnej výroby. Lana sú vyrábané výhradne švajčiarskou produkciou Made in Switzerland a sú aj naďalej synonymom kvality a bezpečnosti. Vedľa spomínanej produkcie lán sa môže pochváliť aj po desaťročiach vývojom know-how v oblečení, spacákoch, topánkach a doplnkoch. Úspech posledných rokov je založený na precízne cielených, kvalitných produktoch, rovnako ako aj na dobrých partnerských vzťahoch s odberateľmi. Nemalú rolu zohrávajú aj reklamné kampane, marketing a dlhoročná spolupráca s poprednými svetovými horolezcami.
Z malej rodinnej firmy sa behom času vyvinul moderný, inovatívny partner ľudí, ktorí sa radi pohybujú po horských zrázoch a skalných stenách. Ich bezpečie a hodnotné zážitky sú pre Mammut veľkou odmenou.