Ako sa správne starať o turistické topánky?


23.5.2022

Ak si z našej ponuky vyberiete správne športové topánky, ručíme vám za to, že sa ich nebudete chcieť tak ľahko vzdať. Sú to predsa topánky, ktoré vás dovedú až na cieľové vrcholy, ktoré jeden po druhom spoločne zdoláte.


Na to, aby sa vám ich podarilo zdolať v čo najväčšom počte, sa budete musieť topánkam kúsok povenovať. Najlepšou radou ostrieľaných turistov už však našťastie nie je natieranie topánok krémom na ruky nemenovanej značky. Chemický priemysel vykročil spoločne s tým obuvníckym míľovými krokmi vpred a dnes ponúka širokú škálu rôznych prostriedkov, ktoré vám starostlivosť o vaše obľúbené turistické topánky výrazne uľahčia. Vybrať si môžete z našej ponuky rôznych impregnačných sprejov, pást, voskov a iných čistiacich prostriedkov, čo však niekedy nie je všetko. Vhodne zvolené prostriedky sú, v kombinácii so správnou starostlivosťou, jednou zo základných podmienok dlhej životnosti všetkých typov športovej a turistickej obuvi ako aj prevencie voči dermatologickým ochoreniam. Nechcete mať predsa v dôsledku zanedbanej hygieny opletačky s lekármi, však? Pozrime sa teda spoločne, na čo je pri starostlivosti o topánky potrebné myslieť.

Než sa vyberieme na prvú túru...

... nezabudneme sa s novými topánkami zoznámiť. To obnáša prečítanie návodu, ktorý nám napovie, či je topánky potrebné impregnovať (sprejom, krémom alebo pastou). Na to, aby topánky plnili svoju funkciu, musia byť riadne naimpregnované. Impregnácia chráni topánky nielen pred vlhkosťou, ale aj pred drobnými nečistotami, vďaka čomu sa vám budú potom lepšie čistiť. Ak sa rozhodnete pre kožené turistické topánky, pravdepodobne budú potrebovať trocha krému, ktorý je na to určený. Pokusy s krémom na ruky alebo bežnú obuv nemusia dopadnúť dobre, koža môže zmäknúť či stratiť tvar. To sa neskôr odrazí na zníženom komforte a rýchlejšom opotrebovaní materiálu. Nezľaknite sa, nová koža po natretí krémom krásne stmavne, je to pre ňu prirodzené.

Moje topánky už čo to prešli, ako sa o ne postarať?

Po každom použití by ste mali topánky poriadne očistiť a vyhnúť sa tak ich skladovaniu s nánosom blata z predošlej turistiky. Čistiť ich môžete kefkou a vlažnou vodou, prípadne jemným mydlovým roztokom. Špeciálne čistiace prostriedky odporúčame najmä na topánky s membránou. Raz za čas je potrebný aj takzvaný vnútorný reštart v podobe vybratia šnúrok a vyčistenia topánok aj z vnútornej časti. Práve tam sa zráža soľ z potu, ktorá znižuje účinnosť funkčnej membrány.

S umývaním topánok si nechajte poradiť a vyhnite sa praniu topánok v práčke. Po tom, čo topánky vyumývate, je dôležité dôkladne ich vysušiť. Ideálne je nepristupovať k tomu drasticky sušením na priamom slnku, fénom či na radiátore, ale pozvoľna ich vysušiť položené na mieste, kde prúdi vzduch. Najjednoduchšia babská rada, ktorá funguje dodnes, je vyplniť topánky novinami. Po tom, čo noviny nasajú vlhkosť ich vyberte, prípadne vymeňte za suché. Od veci nie sú ani sušiče obuvi, čiže tepelné telieska, ktoré vám sušenie zjednodušia a urýchlia. Riadne vysušenie bez pomoci sušičov istý čas trvá, ale vedzte, že sa vám to na životnosti vašich topánok vráti.

Ako sa správne starať o kožu?

Koža vás dokáže v prípade, že sa o ňu staráte správne, sprevádzať turistickými výpravami naozaj dlho. Topánky z nej sú síce ťažšie a o niečo menej priedušné, svoje uplatnenie na horách si však stále nájdu. O niečo náročnejšia je aj starostlivosť o kožené topánky. Nikdy nečakajte, kým bude vonkajšia strana topánky vyzerať sucho, pravidelne ju hĺbkovo impregnujte a ošetrujte krémom alebo voskom. Takto je potrebné postarať sa o kožené topánky párkrát do roka a medzitým ich len zľahka nastriekajte sprejom určeným na kožu. Nie je od veci mať so sebou impregnačný sprej aj na horách, kde vás môže nepripravenosť topánky ľahko vyviesť z miery.

Pri kožených topánkach je potrebné venovať zvýšenú pozornosť prechodom medzi členkovou časťou a špičkou, ako aj samotnej špičke. Ide o najproblémovejšie časti topánky, ktoré sa najviac ohýbajú, v dôsledku čoho dochádza často k prasknutiu kože.

Ako na textilnú vrstvu?

Textilné športové topánky obvykle nevydržia tak dlho ako tie kožené, sú však ľahšie, priedušné a svojou farebnou škálou omnoho lákavejšie. Starostlivosť o takúto obuv je menej náročná, dbať treba najmä na jej dôkladné vysušenie, ktoré zabráni rozmnožovaniu baktérií. Nevynechajte ani občasný impregnačný nástrek, ktorý vždy aplikujte bezprostredne po vyčistení na už vysušenú topánku.

V prípade, že máte topánky, ktoré sú vyrobené z textilu v kombinácii s kožou, pri ich údržbe postupujte podľa odporúčaní pre jednotlivé materiály. Materiály ošetrujte v postupnosti najprv textil a následne sa venujte starostlivosti o kožu. Nezabúdajte, turistické topánky sú vašim partnerom pri každom jednom kroku na horách a zaslúžia si za to vašu pozornosť!

NAJLEPŠÍ DODÁVATEĽ PRE VAŠE ŠPORTOVÉ AKTIVITY V PRÍRODE ALE AJ V MESTE

SME S VAMI A SME TU ABY SME VÁM PORADILI PRI VÝBERE TOHO NAJLEPŠIEHO ČO POTREBUJETE