"Istím! "


7.12.2019

Vyberáme istiacu pomôcku


Keďže sa táto téma pravidelne rozoberá medzi lezcami aj u nás na predajni, možno stojí za to, povedať si čo-to o výbere istiacej pomôcky.

Na úvod by som chcel uviesť, že sa nejedná o rozhodnutie o tom, čo je dobré a čo nie, ale o zhrnutie faktov k jednotlivým princípom, na ktorých tieto pomôcky fungujú. Aj tu totiž platí staré známe, sto ľudí – sto chutí.

Za „starých dobrých čias“ (ak nerátame konopné lano okolo pása), sa istilo polovičným loďákom, alebo osmou.

Výhoda loďáku oproti osme bola, že bol použiteľný aj pri viac dĺžkových cestách na doberanie druholezca do štandu. 

Obe tieto metódy istenia však mali dosť negatívny vplyv na skrúcanie lana a teda neprispievali k predlžovaniu jeho životnosti. A hoc osma už roky nie je metodicky uznaná ako istiaca pomôcka, sú lezci, ktorí ju napriek tomu nevymenia za nič na svete. Istia s ňou už 20 rokov, možno viac a nik ich neprinúti na tom niečo meniť. Osma skrátka stále bude mať kus klasickej romantiky.

Prevratným riešením bolo svojho času vymyslenie pomôcky na princípe stichovej brzdy, alebo ak chcete, tzv. kýbla.  

Kýbel neskrúcal lano ako osma a oproti loďáku eliminoval aj trenie opletu na minimum.

Stále však umožňoval dať v prípade pádu cez hranu celkom dobrý preklz a zároveň bol použiteľný aj na zlaňovanie. V prípade, že je vybavený aj jedným okom navyše, máme plnohodnotnú pomôcku  na viac dĺžkové cesty.

Teda pri vhodne vybratom kýbliku máte tak povediac od umelej steny, po vysoké hory „všetko v jednom“.

Je jedno kam sa vyberiete, môžete ho použiť na skalkách s jednoduchým lanom, istiť prvolezca, doberať druhého, ale zároveň je použiteľný aj na zlaňovanie a vie si poradiť aj s dvojičkmai, alebo polovičným lanom.

Ďalšou samostatnou skupinou sú tzv. asistované pomôcky, ktoré vedia zabrzdiť lano samé. Hlavnými predstaviteľmi sú asi Grigri+ od Petzla a Smart od Mammuta.

Smart môže byť jednoduchý a teda nie je použiteľný na 2 pramene lana. V tomto prípade neumožňuje zlaňovanie ani použitie dvojičiek.

Vyrába sa aj vo verzii Alpine, kotorá pojme dva pramene, plus je vybavená okom do štandu na doberanie druholezca pri viac dĺžkových cestách.

Pri týchto pomôckach treba uviesť, že aj keď sú veľmi obľúbené pri deťoch, kurzistoch, alebo menej skúsených ističoch, ale ich samoblokovacia funcia nesmie byť chápaná ako náhrada ističovej pozornosti.

Nech  sa už teda rozhodnete pre akýkoľvek druh pomôcky, je stále rovnako dôležité naučiť sa s ňou pracovať zodpovedne, správne a bez zlých návykov.

           

Všetky pomôcky si môžete pozrieť v našom e-shope v kategórii istiace pomôcky a blokanty, alebo si ich fyzicky ohmatať v našej predajni.

Prajeme teda šťastnú ruku pri výbere a veľa bezpečne nalezených kilometrov.

Najlepší dodávateľ pre Vaše športové aktivity v prírode ale aj v meste

Sme s Vami a sme tu aby sme Vám poradili pri výbere toho najlepšieho čo potrebujete

Viac

Súhlasím

Tieto internetové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto internetových stránok s tým vyjadrujete svoj súhlas.