Odporúčania ako chodiť na túry počas pandémie


26.3.2020

Pandémia korona vírusu ovplyvňuje aj  naše voľno-časové aktivity. Skúsime zhrnúť čo toto obdobie prináša pre nás športovcov, bežcov,   turistov, či horolezcov?  


Môžeme chodiť do prírody individuálne? Je potrebné  nosiť pri túre rúško? Aké ďalšie opatrenia treba dodržiavať?  Aké sú obmedzenia na horských chatách?  Poďme na to postupne:

Môžeme vôbec chodiť na túry do hôr či do lesa?

Vláda SR zakázala organizovanie akýchkoľvek športových, kultúrnych aj spoločenských podujatí od 10. marca . Zrušili sa tak všetky plánované organizované preteky,  spoločné výstupy či športové  podujatia. Samostatný - individuálny pohyb v prírode je zatiaľ dovolený, nanešťastie veľké množstvo ľudí využíva túto možnosť veľmi nezodpovedne čoho dôkazom sú aj už zavedené zákazy zo strany obcí v často navštevovaných lokalitách. Pre lezcov je to napríklad obec Súľov. Obmedzenie pohybu občanov má zatiaľ odporúčací charakter. Neodporúčame presúvať sa hromadnou dopravou, radšej vyžite vlastné vozidlo a samozrejme ísť v ňom sám , alebo maximálne ľuďmi s ktorými bývate v spoločnej domácnosti.

Je samostatný pohyb na horách či v lese bezpečný?

Podľa informácií z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied,  dokáže prežiť korona vírus v uzatvorenom priestore - miestnosti 30 minút a viac. Čo záleží od viacerých faktorov. Vzduch na horách či v lese nie je kontaminovaný, ale  je potrebné sa vyhýbať stretnutiam a dodržiavať odstupy.  Ak sa budete častejšie stretávať a  obchádzať  iných  ľuďmi, odporúčame si  dať rúško. Mali by sa v čo najvyššej možnej miere  dodržiavať  všetky preventívne hygienické opatrenia, nestretávať  sa vo väčších skupinách a podriadiť tomu všetky svoje aktivity, aj túry do prírody či lezecké výlety. Turistom sa odporúča individuálna turistika na osamelé miesta.

Ako sa chová vírus v priestore.  Citujeme z článku:

Ak ide človek do prírody vlastným autom a dodržuje odstup od cudzích ľudí na aspoň 2 metre, nesiaha zbytočne na predmety a plochy, pravdepodobnosť nákazy bude minimálna, hovorí Rastislav Maďar, vedúci Ústavu epidemiológie a ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Ak ste vonku chytali napríklad zábradlie či kľučky, po návrate domov si vydezinfikuje ruky. A ako je to s nosením rúšok vonku? “Podľa niektorých predbežných štúdií vydrží vírus v infekčnom aerosole až 3 hodiny, to však platí pre uzavretý priestor. Koronavírus je veľmi malý a malé kvapôčky aerosolu skutočne vydržia vo vzduchu dlhšie ako u väčších infekčných pôvodcov. Vo vonkajšom prostredí ho však slnečné žiarenie a pohyb vzduchu rozptýlia, znížia jeho infekčnosť a tým aj celkovo toto riziko. Ak človek nevstupuje do blízkej vzdialenosti k iným ľuďom, rúško alebo masku mať v prírode nemusí.”

Verejné  športové akcie sú zakázané, zrušili sa aj lezecké súťaže

Čo sa týka športového lezenia, zrušili sa všetky najbližšie súťaže na Slovensku, hovorí predseda SHS JAMES Tóno Pacek. Zrušené sú aj celoeurópske podujatia do konca mája vrátane Majstrovstiev Európy, kde mali vzniknúť nominácie na olympiádu. ME v športovom lezení sa presunuli na jún. “Čo sa týka indoorového lezenia na umelých stenách, všetky komerčné prevádzky a lezecké steny sú zatvorené. Športovci môžu trénovať akurát doma a ak počasie dovolí, tak vonku v prírode.” Tóno Pacek apeluje na horolezcov, aby liezli len individuálne, nerobili žiadne hromadné výlety a aby svoju činnosť obmedzili len na rekreačné pôsobenie.

Horská služba varuje pred hromadnou  turistikou

Horská záchranná služba návštevníkom horských oblastí neodporúča pohyb vo väčších skupinách a ani zhromažďovanie sa a zdržiavanie sa vo vnútorných priestoroch zariadení, ktoré sú v obmedzenom režime. Zároveň žiada verejnosť, aby nevstupovala do objektov HZS a potrebné náležitosti vybavovala telefonicky alebo elektronicky. Telefónne čísla aj e-mailové adresy sú dostupné na www.hzs.sk, prípadne je k dispozícii infolinka 052/78 777 11. Uvedené obmedzenie sa netýka osôb, ktoré potrebujú zdravotnú pomoc, pre ne štandardne platí číslo 18 300.

Uzavreté sú horské chaty vo Vysokých a Belianských Tatrách, alebo fungujú v striktne obmedzenom režime. Uzatvorené sú taktiež  poľské Tatry aj hranice.  Poľská vláda uzatvorila od nedele 15. 3. vstup do krajiny pre cudzincov, predbežne na 10 dní, ale táto doba sa môže predĺžiť (sme.sk).  Okrem toho Správa Tatrzańskiego Parku Narodowego uzatvorila vstupy do parku aj parkoviská, horské dopravné zariadenia. Vstup na turistické chodníky je zakázaný pod hrozbou pokuty 500,- zł (115,- €).

Pristupujme teda k návštevam prírody zodpovedne.

#smedoma #somdoma #ostavamdoma #spolutozvaldneme

NAJLEPŠÍ DODÁVATEĽ PRE VAŠE ŠPORTOVÉ AKTIVITY V PRÍRODE ALE AJ V MESTE

SME S VAMI A SME TU ABY SME VÁM PORADILI PRI VÝBERE TOHO NAJLEPŠIEHO ČO POTREBUJETE