Roháčske plesá


12.8.2020

Je prvý augustový deň, na oblohe ani mráčik a štyria Košičania sa počas dovolenky na Liptove vybrali na Roháčske plesá.


Roháčske plesá

Rázcestie pod Spálenou - Rázcestie Šindľovec - Adamcuľa - Ťatliakova chata - Rázcestie Smutná dolina - Roháčske plesá - Rázcestie pod Troma kopami - Rázcestie pod Predným zeleným - Adamcuľa - Rázcestie Šindľovec - Rázcestie pod Spálenou

Je prvý augustový deň, na oblohe ani mráčik a štyria Košičania sa počas dovolenky na Liptove vybrali na Roháčske plesá.

Deň predtým sme vytiahli papierové mapy. Dlho som do takej nepozerala a poviem vám, má to svoje čaro. Prstom po mape sme od Liptovského Mikuláša prešli kúsok severnejšie - smerom k mnou nepoznaným Západným Tatrám. Cieľom mala byť nenáročná turistika, a tak sme si vybrali menší okruh bez stúpania na štíty. Mám rada turistiku okruhom, kedy sa nemusím vracať po tej istej ceste naspäť.  "Aha, tu je nakreslené pivko, takže tam bude chata. S týmto ich prehovoríme," povedala som Katke. A tak aj bolo.  

Deň D. S malou dušičkou dúfame, že väčšina ľudí sa škvarí v radoch na lanovky vo Vysokých Tatrách a my ich stretneme pomenej. Keď okolo 9:15 prichádzame na preplnené parkovisko Pod Spálenou, moja malá dušička sa ešte viac zmenšuje. Našťastie, väčšina rodín s deťmi vykračovali smerom k lanovke v Salatínskej doline, z ktorej cieľa sa dá pešo strmým hrebeňom vyjsť až na Predný Salatín.

Pokrývky hlavy nasadiť, a hurá na červenú trasu. Náš turistický deň vnímame  ako prechádzku a spoznávanie nepoznaného, ale aj ako ´restday´ pred prelezom vytýčeného cieľa - cesty Smiem prosiť, lady? (8) na Machnatô.  Mierne stúpame po asfaltovej ceste, predbiehajú nás elektrobicykle aj s ľudmi na ich sedadlách. Asi v polovici našej červenej sa nachádza rázcestie Adamcuľa, mnoho ľudí odbočuje doprava smerom k Roháčskemu vodopádu, ale my pokračujeme rovno. Pred nami sa otvárajú krásne pohľady na vysoké končiare Západných Tatier – Tri kopy, Baníkov, Volovec.

Po hodine sa dostaneme k Ťatliakovej chate (1374 m. n. m.), ktorá (po viacerých rekonštrukciách) stojí na mieste bývalej útulne ešte z roku 1883.

Posilnení občerstvením sa poberieme smerom na Roháčske plesá cez Smutnú dolinu po zeleno-modrej trase. Asfaltka sa tu premení na klasické tatranské kamene, poukladané do príjemne schodného, upraveného chodníka s podobným miernym stúpaním ako na červenej asflatke. Na takomto chodníčku úplne stačia nízke turistické topánky s pevnou podrážkou. Nad našimi hlavami, na hrebeni Západných Tatier, sledujeme panáčikov a uvažujeme, aký výhľad môžu mať oni. Míňame Rázcestie Smutná dolina a odbočujeme mierne doprava, ďalej po zelenej.

„Jéj“ a „uáu“ a „aké pekné“ a „aké zelené“ a znova „jéj“ a znova „uáu“ hovoríme viac-menej pravidelne. Po 1:40 nenáročnej chôdze prichádza na rad strmšie stúpanie, ktoré trvá približne hodinu. Postupne prechádzame okolo Roháčskych plies a pri najmenej „zaľudnenom“ plese si trošku oddýchneme a kocháme sa pohľadmi na tunajšiu prírodu.

Z Horného Roháčskeho plesa pokračujeme po modrej a následne modro-žltej turistickej značke. Nepokračujeme, my strmo klesáme! Oproti nám cik-cakom stúpajú ľudia s utrápenými pohľadmi, zanechávajúc za sebou hlasné vzdychy a fučanie. „Už tam budem?“ Ďakujeme šťastnej náhode a výberu menej náročného smeru nášho turistického okruhu.  Míňame krásne priezračné Zelené pliesko, vchádzame do pásma lesa a prichádzame k Roháčskemu vodopádu, ktorého dĺžka je 23 m. Chvíľku čakáme, kým sa turistky „doselfíčkujú“, kým si môžeme užiť osamotený vodopád. Rýchlo cvakaneme pár fotiek a pokračujeme ďalej.

Približne po pol hodine a ďalších dvesto naklesaných metroch stretávame dvoch (asi) zablúdených turistov s troma roztrasenými čivavami! Ako zaručíš, že ti čivava bude spať ešte dva dni? Vezmi ju na Roháčsky vodopád. (Prosím, nerob to.)

Od rázcestia Adamcuľa je to už len približne 20 minút na rázcestie Šindľovec. Na tomto rázcestí je, mimochodom, na mapke tiež nakreslené pivko. A čo to značí nám? Odmenu po turistike, samozrejme.

Sumár cesty zaznamenávaný mojimi hodinkami Garmin Vivoactive3:

Vzdialenosť: 13,0 km.

Čas: 4:26:34.

Priemerné tempo: 20:30 min./k

Celkové prevýšenie: 683 m.

KK

Najlepší dodávateľ pre Vaše športové aktivity v prírode ale aj v meste

Sme s Vami a sme tu aby sme Vám poradili pri výbere toho najlepšieho čo potrebujete

Viac

Súhlasím

Tieto internetové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto internetových stránok s tým vyjadrujete svoj súhlas.